Rasa psów dog kanaryjski

Historia rasy: dog kanaryjski (pies kanaryjski, perro de presa canario, dogo canario) pochodzi z Wysp Kanaryjskich, Teneryfy i Gran Canaria. Rasa powstała w wyniku skrzyżowania miejscowych psów “majorero” i innych molosów, przywiezionych na wyspy. Tak powstała grupa psów w typie “dogo”, psów średniej wielkości, o umaszczeniu pręgowanej lub płowej, z białymi znaczeniami, mocnej budowy, aktywnym i żywym charakteren. W ciągu XVI i XVII stuleć liczebność przedstawicieli tej rasy znacznie wzrosła, również z tego czasu pochodzą liczne wzmianki pisemne,np. w Cedularios del Cabildo (roczniki miejskie), w których zaznaczona użytkowe jakości tych psów, wykorzystywanych do stróżowania i pilnowania stad bydła.

Kraj pochodzenia: Wyspy Kanaryjskie.

Wygląd ogólny: dog kanaryjski to pies średniej wielkości, harmonijnie zbudowany, o prostokątnej głowie, z czarną maską. Średni typ budowy: długość ciała jest większa od wysokości w kłębie. U suk ta cecha jest bardziej wyraźna, tułów jest dłuższy.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: pies - 60-65 cm, suka - 56-61 cm. Masa: pies – 49-59 kg, suka – 37.5-50 kg. W przypadku bardzo typowych przedstawicieli rasy dopuszczalna jest tolerancja 1 cm od maksimum w dół lub w górę.

Szata: włos krótki, szorstki, równy,  bez podszerstka, nieco twarda w dotyku. Krótka i delikatna na uszu, dłuższa na klębie i tylnej stronie ud.

Umaszczenie: pręgowane w różnych odcieniach, od ciemnego i ciepłego po jasno szare i rude. W różnych odcieniach umaszczenie może zmieniać się od żółto-brązowego do żółto-czerwonego, płowe w różnych odcieniach. Mogą występować białe znaczenia na klatce piersiowej, podgardlu, przednich łapach i palcach tylnych łap, ale pożądane jak najmniejsze. Maska zawsze czarna, nie powinna sięgać powyżej oczu.

Głowa: masywna, krótka, mocna, pokryta grubą skórą, kształt niemal sześcienny, tylko lekko wydłużony. Proporcja czaszka-kufa - 60-40%. Szerokość czaszki stanowi ⅗ od całej długości głowy.

Uszy: średniej wielkości, rozstawione daleko od siebie, o krótkiej i delikatnej sierści, swobodnie zwisają po bokach głowy, w kształcie płatka róży, przylegają do głowy. Osadzone nieco powyżej poziomu oczu. Uszy osadzone wysoko i blisko siebie są uznawane za nietypowe. Jeśli przycięte, muszą prosto stać.

Oczy: nieco owalne, rozmiar od średniego do dużego, osadzone szeroko, ani zapadnięte, ani wypukłe. Powieki czarne, dobrze przylegające, nie mogą być obwisłe. Barwa oka zmienia się od ciemnobrązowej do brązowej, w zależności od umaszczenia, nigdy jasne.  

Uzębienie: zgryz nożycowy. Tolerowany cęgowy, ale niepożądany, ponieważ powoduje szybsze zużycie zębów. Kły szeroko rozstawione, zęby duże i solidnie osadzone w dziąsłach. Duże trzonowce, małe siekacze, potężne kły.

Szyja: nieco krótsza niż cała długość głowy. Na spodzie szyi skóra luźna, tworzy niewielkie podgardle. Szyja mocna, prosta, cylindryczna i dobrze umięśniona.

Budowa: tułów szeroki, mocny, długość o 18-20% większa wysokości w kłębie. U suk cecha ta bardziej zaznaczona. Linia górna prosta, bez deformacji, utrzymywana przez dobrze rozwinięte, choć słabo widoczne mięśnie. Wznosi się lekko od kłębu do zadu. Wysokość w zadzie o 1 – 2 cm wyższa niż w kłębie. Zad średni, szeroki i okrągły. Nie powinien być długi, aby nie ograniczać ruchu. Suki mają bardziej szeroki zad. Brzuch lekko podciągnięty.

Klatka piersiowa: bardzo szeroka, o dobrze rozwiniętych mięśniach. Oglądana z przodu i z boku głęboka, sięga co najmniej do łokcia. Obwód klatki jest o 45% większy od wysokości w kłębie. Dobrze wysklepione żebra.

Ogon: gruby u nasady, zwężający się ku końcu, sięga do stawu skokowego, ale nie niżej. Osadzony średnio wysoko. Przy pobudzeniu wzniesiony szablasto, nie może być zakręcony nad grzbietem ani położony na nim. W spoczynku wiszący, na końcu lekko zakręcony.

Kończyny (przednie i tylne): przednie proste, harmonijnie zbudowane, muskularne, łopatki wyraźnie skośne. Łokcie nie mogą być wciśnięte pod tułów ani odstające. Odległość od łokcia do podłoża wynosi 50% wysokości w kłębie u psów, ta odległość jest nieco mniejsza u suk. Śródręcze bardzo mocne i lekko nachylone. Łapa kocia, okrągła, o niezbyt mocno zwartych palcach. Opuszki mocne i czarne. Pazury czarne, białe niepożądane, choć zdarzają się przy białych znaczeniach. Kończyny tylne mocne i równoległe, bez deformacji. Udo długie i dobrze umięśnione. Kątowanie niezbyt głębokie, ale dostateczne. Staw skokowy niski i wyraźny. Łapy nieco dłuższe od przednich, poza tym identyczne.

Cechy atrakcyjne: dog kanaryjski jest to wierny, oddany i bardzo śmiały pies. Zrównoważony, spokojny i opanowany. W przypadku zagrożenia reaguje szybko, odważnie i zdecydowanie. Nieco nieufny wobec obcych, bardzo inteligentny, ale uparty. Energiczny, aktywny i pracowity. Nie narzuca się i nie ma obawy, że zdominuje właściciela. Posłuszny i łagodny wobec swojej rodziny. Nadaje się na rolę psa stróżującego i obronnego, szczeka głośno, niskim głosem.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów dog kanaryjski:

  1. Szelki skórzane dla doga kanaryjskiego
  2. Kaganiec metalowy dla doga kanaryjskiego
  3. Obroża nylonowa dla doga kanaryjskiego
  4. Smycz skórzana dla doga kanaryjskiego
  5. Przeszkoda do skakania dla doga kanaryjskiego
  6. Piłka gryzak dla doga kanaryjskiego
  7. Szczotka dla doga kanaryjskiego
  8. Piłka gumowa dla doga kanaryjskiego


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy dog kanaryjski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy dog kanaryjski, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla doga kanaryjskiego.