rasa psów otterhound

 

Standard rasy według FCI nr 294

Historia rasy: przyjmuje się, że Otterhound pochodzą z Wielkiej Brytanii i użytkowana podczas polowania na wydrę. Dawna rasa psów myśliwskich jest znana od XII wieku. Ewentualnym przodkiem tych psów est uważany gryfonik. Psów tej rasy utrzymywał król francuski Henryk II i królowa angielska Elżbieta I, oraz liczne klasztory w celu obrony ogrodów przed wydrą. Największą popularnością rasa cieszyła się w połowie XIX wieku. W 1978 roku w Wielkiej Brytanii polowania na wydrę zostały zakazane i otterhoundy okazały się pod zagrożeniem wyginięcia. W roku 1979 jednak w wielbiciele zorganizowali klub rasy i uratowali tego psa. Wtedy właśnie został zaakceptowany wzorzec rasy. Rasa psów otterhound, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, jest hodowana w Ameryce Północnej do polowania na borsuka i niedźwiedzi.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: otterhound to pies dużych rozmiarów o szorstkim włosie, majestatycznej głowie, mocno zbudowanym tułowiu, sprężystych chodach, co potwierdza jego samodzielność i siłę. Te cechy sprawiają na to, że otterhoundy są doskonałymi psami roboczymi w ciągu całego dnia. Otterhound posiada ostry węch i potrafi rozpoznać jakiekolwiek zapachy. Otterhound tropi zwierzynę na ziemi i w wodzie, i dlatego takie połączenie charakterystyk, które nie jest spotykane w innych gończych - najbardziej szorstki włos z podszerstkiem i duże łapy stanowią jego główne cechy charakterystyczne.

Wysokość i masa: psy osiągają ok. 61-68.6 cm wysokości w kłębie, suki 58-66 cm. Waga psów 34-52 kg, suki 29.5-45.4 kg.

Kształt: lekko rozciągnięty; odległość od stawu ramienno-łopatkowego do guza kulszowego nieco więcej, niż wysokość psa w kłębie.

Szata: jest cechą charakterystyczną otterhounda. Jakość sierści jest ważniejsza od jej długości. Sierść długa, gęsta i szorstka, twarda i drutowata. Bardziej miękka na głowie i w dolnej partii kończyn. Wyraźnie widoczny podszerstek nieprzemakalny, krótki i gęsty, lecz w miesiącach letnich pies je traci, za wyjątkiem uda i ramienia. Uszy są porośnięte długim i gęstym włosem, na ogonie obfity. Pies pracujący wygląda nieco poszarpany, niezadbany, posiada naturalny włos, dość długi, bez pióra i frędzli. Włos okrywowy szorstki i podszerstek gęsty. Otterhoudy są demonstrowane w wyglądzie naturalnym, należy rozczesać sierść, ona musi się rozczesać, lecz nie ciąć się.

Umaszczenie: dopuszcza się wszystkie maści lub ich połączenia występujące u otterhounda. Płat nosa ciemny, całkowicie pigmentowany czarny, wątrobiany, lub szaro-błękitny, w zależności od umaszczenia psa. Kolor powiek harmonizuje z barwą płatu nosa.

Głowa: głowa duża, dość wąska, porośnięta obficie sierścią. U psów wysokości 66 cm odległość od płatu nosa do guza potylicznego wynosi 28-30 cm, w tym kufa i mózgoczaszka mniej-więcej jednakowej długości.

Oczy: wyraz oczu otwarty i dobroduszny; umiarkowanie zagłębione w oczodołach. Spojówka ledwie widoczna. Kolor oka i pigmentacja krawędzi powiek zmienia się zależnie od maści.

Szyja: mocna, harmonijnie osadzona w ukośnie osadzonych długich łopatkach, by otterhound mógł tropić śladem. Szyja obficie porośnięta sierścią. Dopuszcza się występowanie lekkiego podgardla. Górna linia od kłębu do nasady ogona prosta.

Pierś: klatka piersiowa raczej głęboka, niż szeroka, sięga łokci, w kształcie owalu, o długich fałszywych żebrach.

Ogon: długi, sięgający do stawu skokowego. Gruby u nasady, zwężający się ku końcowi. Włos na spodniej części ogona. Kiedy pies ma napiętą uwagę lub w akcji ogon jest noszony szablasto, nigdy nie może być zakręcony nad grzbietem. W spoczynku może być nisko noszony, zwisający.

Kończyny (przednie i tylne): kłąb podkreślony. Łopatki dobrze ukątowane w stawach łokciowych i ramiennych (ukośne). Kończyny o mocnym kośćcu, proste, silne ukośnie ustawione śródręcza. Wilcze pazury można usunąć. Łapy duże, szerokie, zwarte, gdy pies stoi, gdy płynie mogą się rozstawiać. Opuszki grube, prawidłowo ustawione; zwarte, ale mogą być dość szerokie. Kończyny tylne duże, szerokie, muskularne. Stawy kolanowe umiarkowanie wyrażone, stawy skokowe wyraziste, nisko ustawione, nie odstawione ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Patrząc z tyłu kończyny równoległe wobec siebie. Stawy kolanowe i skokowe muszą zapewnić napęd dla kończyn przednich i pchnięcie dla kończyn tylnych.

Cechy atrakcyjne: pies rasy Otterhound jest bardzo zabawny i dobroduszny czworonóg, zawsze grzeczny, otwarty na nowe znajomości. Uwielbia przytulać się. Dlatego otterhound chyba nie będzie dobrym psem do stróżowania, on dość rzadko szczeka na osób nieznajomych i generalnie skłonny rozpatrywać w ludziach tylko dobre cechy.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy otterhound:

  1. Skórzane szelki dla pracujących psów rasy otterhound
  2. Metalowy kaganiec dla psów rasy otterhound
  3. Skórzana obroża zaciskowa dla psów rasy otterhound
  4. Smycz spacerowa skórzana dla psów rasy otterhound
  5. Koziołek wykonany z drewna dla psów rasy otterhound
  6. Gruby duży gryzak z juty dla psów rasy otterhound
  7. Grzebień poprzeczny grabki do grubej sierści dla psów rasy otterhound
  8. Zabawka piłka na sznurku dla psów rasy otterhound


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy otterhound, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy otterhound, obroże, szelki, kagańce, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla otterhounda, pokarmy oraz akcesoria.