rasa psów rosyjski toy

 

Standard rasy według FCI nr 352

Historia rasy: 12 października 1958 roku w Moskwie od dwóch gładkowłosych toy-terrierów, jeden z których posiadał lekko wydłużoną sierść, urodził się pies z długim włosem na uszach i kończynach, które stworzyły efekt piór. Następnie postanowiono wzmocnić tą cechę w potomstwie, dlatego pies został skrzyżowany z suką, która również miała nieco dłuższą szatę – tak powstała długowłosa odmiana rosyjskiego Toya nazwana Moskiewskim Długowłosym Toy Terrierem. Ważną rolę w powstaniu nowej rasy psów odegrała specjalista z pytań kynologii Żarowa Eugenia z Moskwy. W procesie wieloletniego rozwoju izolowanego oraz selekcji w kierunku specyficznym została wyhodowana nowa rasa rosyjski toy w dwu odmianach: długowłosej i krótkowłosej.

Kraj pochodzenia: Rosja.

Wygląd ogólny: rosyjski toy - to jeden z najmniejszych psów na świecie; mały, elegancki, wysokonożny, z delikatnym kośćcem i smukłymi mięśniami. Rodzaj płciowy morfologicznie słabo wyrażony, lecz dobrze widoczny w zachowaniu psa.

Wysokość i masa: psy i suki osiągają od 20 do 28 cm wysokości w kłębie. Waga kształtuje się w granicach 3 kg.

Kształt: kwadratowy.

Szata: występują dwie odmiany toya: długowłosej i krótkowłosej. Rosyjski toy krótkowłosy - krótka, ściśle przylegająca, błyszcząca sierść, bez podszycia i bez przełysień. Rosyjski toy długowłosy - tułów jest pokryty umiarkowanie długim (3-5 cm), prostym lub lekko falistym, ściśle przylegającym włosem, który nie przesłania naturalnej sylwetki ciała. Szata na głowie i przednich partiach kończyn jest krótka i ściśle przylegająca. Wyraźne pióra na tylnych partiach kończyn. Wszystkie łapy pokryte jedwabistym włosem, który zupełnie zakrywa pazury. Uszy są pokryte gęstym, długim włosem, tworzącym pióra. Psy ponadtrzyletnie powinny mieć pióra całkowicie zasłaniające zewnętrzne brzegi i czubki uszu. Szata na tułowiu nie powinna robić wrażenia nastroszonej, ani nie może być zbyt krótka (krótsza niż 2 cm).

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne podpalane, brązowe podpalane, niebieskie podpalane. Również rude w dowolnym odcieniu z czarnym, lub brązowym nalotem, lub bez nalotu. W każdym umaszczeniu preferowane są soczyste odcienie.

Głowa: stosunkowo niewielka, mózgoczaszka wysoka, lecz nie szeroka (szerokość w łukach jarzmowych nie przekracza wysokość czaszki), okrągła patrząc z profilu. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos mały, czarny; powinien odpowiadać kolorowi umaszczenia. Kufa delikatna i zwężająca się ku końcówi; nieco krótsza niż mózgoczaszka. Wargi delikatne, suche, zwarte i przylegające, ciemne lub zharmonizowane z kolorem szaty. Łuki jarzmowe płaskie.

Uszy: duże, delikatne, wysoko osadzone, stojące.

Oczy: dość duże, zaokrąglone, ciemne i nieco wypukłe; szeroko rozstawione i patrzące prosto do przodu. Powieki ciemne bądź odpowiadające kolorowi szaty, ściśle przylegające.

Zęby: małe, białe, ustawione w zgryzie nożycowym.

Szyja: długa, smukła, wysoko noszona, lekko łukowata.

Obudowa: górna linia tułowia stopniowo opadająca od kłębu do nasady ogona. Kłąb tylko lekko zaznaczony. Grzbiet mocny i prosty. Lędźwie krótkie, nieznacznie wysklepione. Zad nieco zaokrąglony i lekko opadający. Brzuch i pachwiny podciągnięte, tworzą delikatną i elegancką linię od klatki piersiowej do pachwiny.

Pierś: klatka piersiowa w miarę szeroka, dość głęboka, owalna.

Ogon: krótko kopiowany (na 2-3 kręgu), noszony wysoko i wesoło. Dopuszczalny jest ogon niekopiowany, ogon niekopiowany powinien mieć sierpowaty kształt; noszony nie niżej linii grzbietu.

Kończyny przednie i tylne: przednie kończyny szczupłe, smukłe; widziane z przodu, dość proste i równoległe. Łopatki w miarę długie, ustawione niezbyt ukośnie. Ramiona: długość równa się długości łopatek. Kąt stawu ramienno-łopatkowego 105 stopni. Łokcie są skierowane do tyłu. Przedramiona długie, proste. Nadgarstki szczupłe. Śródręcza lekko nachylone. Łapy małe, owalne, zwarte i wysklepione, skierowane do przodu, pazury czarne lub w barwie szaty, sprężyste opuszki, czarne lub w kolorze umaszczenia. Kończyny tylne, patrząc z tyłu, proste i równoległe, ustawione szerzej od przednich. Dobrze widoczne kątowanie wszystkich stawów. Mięśnie ud są smukłe i dobrze rozwinięte. Podudzia prawie takich rozmiarów, jak i uda. Stawy skokowe dobrze kątowane. Śródstopia ustawione pionowo wobec ziemi. Łapy wysklepione, nieco wężej przednich, pazury i opuszki czarne lub w kolorze umaszczenia.

Cechy atrakcyjne: rosyjski toy terrier posiada zdolności do bardzo szybkiego i łatwego dogadywania się z człowiekiem. Pomimo swojego mizernego wzrostu potrafią zaleźć za skórę i skutecznie bronić terytorium. Jako towarzysze życia są bardzo lojalne i wierne właścicielowi.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy rosyjski toy:

  1. Klasyczna obroża dla psów rasy rosyjski toy
  2. Smycz ruletka dla psów rasy rosyjski toy
  3. Gwizdek ultradźwiękowy dla psów rasy rosyjski toy
  4. Mały klin z materiału ringowego dla psów rasy rosyjski toy
  5. Butelka na wodę dla psów rasy rosyjski toy
  6. Pływająca piłka z twardej gumy dla psów rasy rosyjski toy


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy rosyjski toy, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy rosyjski toy, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla rosyjskiego toya, pokarmy oraz akcesoria.