rasa psow westfalski gonczy krotkonozny


Historia rasy: mówiąc o hodowli gończych krótkonożnych ras, należy podkreślić, że kynolodzy niemieccy osiągnęli najbardziej udane połączenie dwóch rozmaitych odmian psów myśliwskich. Westfalski gończy krótkonożny zawiera siłę i stateczność jamnika z szybkością oraz sprytnością bardziej wysokonogich gończych. Niskorosłe psy myśliwskie znane z 800 roku, lecz nazwa westfalski gończy krótkonożny pojawiła się dopiero w 1886 roku. Z powoli zanikającymi terenami myśliwskimi popularność psów szybkościowych zmniejszyła się, a te psy polowały na wielkich przestrzeniach, dlatego powstała konieczność w małym gończym. W tym celu w górskich rejonach, w tym w Sauerland, zaczęły hodować niskiego nie bardzo szybkiego gończego. U siebie na ojczyźnie w Niemczech westfalski gończy krótkonożny z sukcesem poluje na zająca, lisa, dzika i królika.
 
Kraj pochodzenia: Niemcy.
 
Wygląd ogólny: westfalski gończy krótkonożny (Westfalczyki) - to nazwa ogólna  dla dwóch pierwotnych ras wyżłów: westfalskiego gończego krótkonożnego oraz rudnogórsko-alpijskiego (austrijskiego) gończych. W porównaniu do gończych wysokonożnych westfalski gończy krótkonożny posiada taką zaletę, że tropi śladem powoli. Dlatego zwierzyna nie biegnie przed nim tak szybko i daleko. Westfalski gończy krótkonożny jest formą przejściową pomiędzy jamnikiem a gończym wysokonogim. Potrafią śledzić zwierzynę od momentu przechwycenia tropu śladem krwawym.
 
Wysokość i masa: wysokość w kłębie 30-36 cm. Waga 16-18 kg.
 
Szata: sierść okrywowa bardzo gęsta i gruba, krótka i dobrze przylegająca, podszerstek słabo rozwinięty. Krótszy włos występuje na głowie, uszach i dolnej części nóg; dłuższy na plecach, szyi i pod spodem ogona. Na plecach oraz polędwiczce sierść najdłuższa, szorstka, krócej ku bokom, na brzuchu znowu nieco dłuższa. Ogon porośnięty sierścią, ze strony dolnej tworzy szczotkę. Westfalski gończy krótkonożny, posiadający sierść z szorstkimi drutopodobnymi włoskami, nie odpowiada standardu.
 
Umaszczenie:
 - czarny podpalany westfalski gończy krótkonożny, gęste czarne umaszczenie z rudo-czerwonym podpalaniem;
 - brązowy westfalski gończy krótkonożny z bardziej  jasnymi znaczeniami, płat nosa w kolorze brązowym;
 - westfalski gończy krótkonożny w tonie czerwieni, rdzawo-czerwony, rdzawo-żółte umaszczenie z bardziej jasnymi znaczeniami;
 - łaciaty westfalski gończy krótkonożny: dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie tony czerwieni z białymi oznakowaniami obejmującymi pysk, łeb, pierś, nogi. Dopuszczalna jest biała bruzda na grzbiecie nosa, biała cienkie pasmo na gardle oraz piersi w kształcie kołnierza, brzuchu, palcach, dolnej części nóg.  
 
Głowa: wąska i wydłużona. Stop minimalny. Grzbiet nosa prosty, nieco spadający, lekko klinowaty. Wargi umiarkowanie pokrywają się, cienkie, w kąciku warg zauważalna jest warga dolna pogrubiona. Zgryz prosty, mocne kły. Płat nosa w miarę szeroki.
 
Uszy: średniej długości, wiszące, szerokie, dobrze przylegające, z lekko zaokrąglonymi końcami, osadzone raczej wysoko. W stanie wzbudzonym nieco podniesione.
 
Oczy: średniego rozmiaru, okrągłe, w zależności od umaszczenia jasno lub ciemnobrązowe.
 
Szyja: średniej długości, dobrze umięśniona lekko wygięta, wysoko ustawiona. Skóra na szyi gruba, lecz bez podgardla.
 
Obudowa: dobrze wyrażony kłąb, grzbiet lekko wysklepiony, średniej długości. Plecy proste, mocne, lekko wydłużone. Lędźwie szerokie, wypukłe. Zad szeroki, muskularny.
 
Pierś: z wypukłymi żebrami, powoli przechodzi w podciągnięty brzuch. Kość piersiowa dobrze rozwinięta  i lekko wystawiona ku przodowi.
 
Ogon: średniej długości, noszony opadającym w dół lub w górze. Bardzo gruby u nasady i powoli zwężający się ku końcowi.
 
Kończyny (przednie i tylne):  przedramiona proste, ukrócone, masywne. Oglądane z przodu jest ledwo zauważalne uchylenie w strony od stawów nadgarstkowych. Tylne nogi są bardziej cienkie, niż przednie. Mięśnie ud ustawione niemal prostopadle do podłoża.
 
Cechy atrakcyjne: westfalczyki to niezwykle wytrzymałe psy, przyzwyczajone do warunków górskich terenów myśliwskich. Goni zwierzę spokojnie, z głosem. Pies o średnim wzroście, niewymagający, który wykazuje się dużą zaciętością w czasie polowań. Mają bardzo dobry węch. Obecnie potrafią śledzić zwierzynę, a mianowicie, zająca oraz lisa. Do tropienia na ślad krwawy należy skorzystać ze smyczy, do której będzie podpięty westfalczyk.  Oprócz tego dobrze aportuje na ptaka dzikiego.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy westfalczyk:

  1. Skórzane szelki z miękką wyściółką dla psów rasy westfalczyk
  2. Kaganiec nitowany dla psów rasy westfalczyk
  3. Obroża dla psów rasy westfalczyk z identyfikatorem
  4. Klasyczna smycz spacerowa nylonowa dla psów rasy westfalczyk
  5. Kliker dla psów rasy westfalczyk
  6. Skórzany mocny gryzak dla psów rasy westfalczyk
  7. Butelka na wodę dla psów rasy westfalczyk
  8. Mała piłka dentystyczna dla psów rasy westfalczyk


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy westfalczyk, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy westfalczyk, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla westfalczyka.