obroże skórzane z ozdobami dla psówJeśli stałeś się opiekunem psa, powinieneś od samego początku przyzwyczajać go do noszenia obroży, jest to niezbędne wyposażenie wśród psich akcesoriów. Obroża nie jest naturalną rzeczą dla czworonoga, jednak zgodnie z przepisami polskimi pies w miejscach publicznych musi być prowadzony na smyczy. Smycz natomiast musi być przypięta do obroży.

Oferta sklepów, sprzedających psie akcesoria, jest bardzo bogata i można w niej przeglądać do woli, jednak przed zakupem obroży powinniśmy wiedzieć, czy ulubiony przez nas model sprawdzi się w praktyce, są bowiem produkty o specyficznych właściwościach, które czasami mogą się nie sprawdzić na waszym psie. Pamiętajmy, że najważniejsza jest praktyczność obroży, która ma zapewniać bezpieczeństwo psu. Dopiero na drugim miejscu stawiajmy estetykę.
Obroża dla psa spełnia dwie podstawowe funkcje: ochronną i oznaczającą. Pierwsza ma za zadanie kontrolować psa i zapewniać mu bezpieczeństwo, a druga pokazuje, że pies ma właściciela, nawet, gdy jest bez smyczy. Dużo posiadaczy psów podpina do obroży adresówkę, żeby w przypadku, gdyby pies się zgubił, informacje adresowe pomogły szybko go znaleźć.
Bez względu na to, czy podobają nam się obroże na przykład z kolcami lub innymi ozdobami na zewnątrz, musimy najpierw zdać sobie sprawę z tego, że pies chcąc się podrapać może się nimi zranić. Nie poleca się stosowania na co dzień kolczatek i obroży zaciskowej, które mogą powodować urazy odcinka szyjnego kręgosłupa. Dla dużych psów nie będą odpowiednie cienkie obroże ze skóry, ponieważ mogą wbijać się w szyję, ponadto bardziej agresywny pies może go po prostu zerwać. Z kolei dla małych piesków nie będą pasowały szerokie obroże z uwagi na dysproporcje. Mogą też zmniejszać zakres możliwości ruchowych psa.
Dalej postaramy się szczegółowo opisać odmiany obroży, z jakich materiałów są wykonane oraz ich podstawowe przeznaczenie i funkcje.

 

 


Obroża skórzana

obroże skórzane dla psówTaka obroża jest zazwyczaj dla zwierzęcia przyjemna w kontakcie. Jest to wyrób pewno dużo droższy od obroży taśmowych ze względu na jego naturalne pochodzenie. Skórzane obroże dla psów są solidne, trwałe i estetycznie wykonane. Ten rodzaj obroży posiada niewielką wadę – przy częstym kontakcie z wodą, namakają i sztywnieją. Dlatego w miarę możliwości należy unikać kontaktu z wodą. Najbardziej wytrzymałe są obroże skórzane, jednak koniecznie z grubszej skóry z podszyciem lub bez niego. Cienkie skórzane obroże nadają się tylko dla małych psów, dla dużych musimy wybrać szeroką. Jeśli decydujemy się na klasyczną, elegancką obrożę skórzaną, ważne jest, jakiej jakości jest skóra, z której zrobiona jest obroża. Oferta sklepu internetowego ForDogTrainers posiada czy nie najbogatszy wybór właśnie obroży, rozmaitych rozmiarów, kolorów, wzorów i kształtów, wykonanych z różnych materiałów. Zachęcamy się zapoznać z klasyczną obrożą skórzaną, która jest przedstawiona w wielu wersjach, kolorach, z plecionkiem lub bez, z klasyczną klamrą do zapięcia lub zatrzaskiem, oraz z możliwością regulacji: «Szlachetny zwierzak» (artykuł C2), «Apodyktyczny» (artykuł C3), «Łatwe wykorzystanie» (artykuł C4), «Lakoniczna surowość» (artykuł C5), «Plecionka francuska» (artykuł C6), «Kwiat życia» (artykuł C7), «Elegancki kwiat» (artykuł C8), «Rock n roll» (artykuł C9). Polecamy też przeglądnąć eleganckie stylowe skórzane obroże z ozdobami w kształcie piramidek, kamieni, kolców: «Złote rycerze» (artykuł C10), «Niebieskie diamenty» (artykuł C11), «Kolczasty» (artykuł C12), «Wielka piramida w Gizie» (artykuł C15), «Dary bogów» (artykuł C16), «Stylowe kosztowności» (artykuł C17), «Majestatyczne piramidy» (artykuł C18). Wszystkie modele zaopatrzone w spawane półkółko do podczepiania smyczy. Klasyczne skórzane obroże są uniwersalne, można ich stosować do spaceru, pracy służbowej oraz tresury.

 

 

 


                                                                                                                                        Obroża z taśmy nylonowej

obroże nylonowe z ozdobami

Wielką popularnością cieszy się obroża, wykonana z wysokogatunkowej taśmy polipropylenowej lub taśmy parcianej. Te akcesoria dla czworonoga dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, rozmiarowej. Są one mocne, wytrzymałe i trwałe. Te akcesoria dla psów z reguły są najtańsze, minusem jest to, że czasami mogą nasiąkać wodą, i dlatego szybko się zużywają. Zaletą obroży nylonowej jest to, że bardzo łatwo się czyści, i bezwzględnie jest praktyczna oraz wygodna. Modele przedstawione na stronie internetowej producenta ForDogTrainers wykonane z jakościowego dwuwarstwowego nylonu, szyte wzmocnioną nicią i nadają się zarówno do spaceru, jak i pracy służbowej lub tresury: «Skromność» (artykuł C40), «Praktyczność» (artykuł C41), «Niezrównana» (artykuł C42), «Mocne połązenie» (artykuł C46), «Najlepszy przyjaciel» (artykuł 


C48). Wszystkie modele posiadają niezawodne zapięcia, możliwość regulacji oraz spawane półkółko do smyczy, a niektóre obroże nylonowe pełnią funkcję ozdobną  «Egzotyczna i klasyczna» (artykuł C273), «Płyty betonowe» (artykuł C274), «Słoneczne piramidy» (artykuł C275).

 

 

 

 

 





Kolczatka

kolczatki dla psówTo specjalna odmiana obroży metalowej najczęściej wykonywana ze stali chromowej «Tresura dobrego zachowania psa» (artykuł HS18), «Tresura & zachowanie» (artykuł HS19), «Profesjonalne szkolenie psów» (artykuł HS22), «Treser psów» (artykuł HS23), «Posłuszeństwo» (artykuł HS24), «Nauka posłuszeństwa» (atykuł HS25), «Szkolenie twojego psa» (artykuł HS32), «Zmiany w wychowaniu psa» (artykuł HS33), lub stali nierdzewnej «Zmiana zachowania» (artykuł HS38), «Wychowanie i tresura» (artykuł HS39), «Dobre wychowanie psa» (artykuł HS42), «Trenuj dobre zachowanie» (artykuł HS63), «Wzorowe zachowanie» (artykuł HS100), «Łatwo» (artykuł MC15). W ofercie sklepu internetowego są modele, wykonane z curoganu «Sprzęt do szkolenia psów» (artykuł HS26), «Tresura is posłuszeństwo» (artykuł HS27), «Kobra królewska» (artykuł HS79), czarnej stali nierdzewnej «Modna» (artykuł HS75), «Surowy trener» (artykuł HS78), «Wyższa jakość» (artykuł HS82), «Droga do spokoju» (artykuł HS98), stali antycznej «Łatwy sposób» (artykuł HS28), «Łatwość nauki» (artykuł HS29). Więcej o materiałach, z których są wykonane obroże polecamy przeczytać w artykule Metale wykorzystywane do produkcji obroży i ogniw. Taka obroża przybiera formę dużego łańcuszka, z którego wystają tępo zakończone końce. Kolczatka zawiera specjalnie zaprojektowane ogniwka, które można w miarę konieczności dodawać lub zabierać. Tak skonstruowana obroża ma za zadanie wymusić na psie posłuszeństwo (jest to typowa obroża treningowa) bowiem specjalnie zagięte końce obroży podczas mocnego szarpnięcia uciskają szyję psa, powodując jego spowolnienie. Kolczatka najczęściej stosowana jest wśród psów bardzo silnych i agresywnych, średnich, dużych i bardzo dużych ras. Samo szarpnięcie kolczatką powinno być bardzo szybkie - w żaden sposób nie może to być proces długotrwały gdyż jest to bardzo silny bodziec, mocno zapadający w psychice psa, a po drugie długotrwałe uciskanie szyi psa kolczatką może spowodować uszczerbek na jego zdrowiu - co jest nie do przyjęcia! Kolczatka - to bezwzględnie efektywny pomocnik tresera. Prawidłowe wykorzystanie i dopasowanie kolczatki zapewnia pozytywny proces interakcji psa i człowieka. Kolce imitują zęby, gdy pies ciągnie, kojarzy się to mu z tym, jak gdyby ciągnął szczeniaka, pies orientuje się, że robi coś nie dobrze.


Obroża półzaciskowa

Obroże półzaciskowe oraz zaciskowe to dobre rozwiązanie, jeśli pies jest niesforny i wyrywa się do przodu lub zapiera podczas spaceru. Mechanizm działania obroży półzaciskowej jest prosty: obroża ma ruchomy obwód posiadający dwa ograniczenia; jedno zapobiega całkowitemu rozczepieniu się obroży, drugie zaś jej zbyt silnemu zaciśnięciu się. Typowym modelem takiej obroży są obroże skórzane lub taśmowe z zaciskiem z łańcuszka. Kiedy pies się szarpie, obroża się zaciska, lekko go podduszając. Jak tylko pupil staje się grzeczniejszy i przestaje ciągnąć, wówczas zacisk na obroży się zwalnia, obroża się rozluźnia. Pies ładnie reaguje na korekty na takiej właśnie obroży. Wynika to, z faktu, że obroża ta dzwoni – jeśli więc pies zaczyna ciągnąć, to słyszy zgrzyt łańcuszka i automatycznie przestaje to robić, ponieważ kojarzy taki dźwięk ze zmniejszeniem obwodu obroży. Kombinowane obroże półzaciskowe ze skóry i metalu «Lepsze życie» (artykuł MC50), oraz z taśmy nylonowej i metalu «Pies sportowy» (artykuł HS12) przedstawione na stronie internetowej producenta ForDogTrainers - to świetny wybór wśród tych akcesoriów dla psów.


                                                                                                                                         Obroża zaciskowa

obroża łańcuszek zaciskowa dla psaObroże tego typu to najpierw doskonałe narzędzie do szkolenia z zakresu posłuszeństwa, z którego warto korzystać z rozsądkiem. Obroża zaciskowa w żadnym razie nie jest obrożą na codzienne spacery. Ten model dławi psa przy zaciśnięciu. W odróżnieniu od obroży półzaciskowej dławik nie posiada żadnych ograniczników, więc obroża zaciska się po prostu na szyi psa. Takie akcesoria mogą być wykorzystane wyłącznie przez osób doświadczonych, ponieważ przy nieprawidłowym zachowaniu pies będzie cierpiał. Ten rodzaj obroży może być wykonany z metalu, na przykład oferujemy przeglądnąć modele łańcuszków zaciskowych ze stali nierdzewnej, stali chromowej, czarnej stali nierdzewnej, curoganu «Szybki postęp» (artykuł HS1), «Wystawkowa» (artykuł HS2), «Wyzwanie konkurencji» (artykuł HS3), «Modny pies» (artykuł HS6), «Tresura» (artykuł HS7), «Przeciw ciągnięciu» (artykuł HS8), «Obroża do tresury psa» (artykuł HS9), «Kontrola i więcej» (artykuł HS10), «Kontrola czworonoga» (artykuł HS11), «Zachowanie» (artykuł HS14), «Masywność» (artykuł HS15), «Twardość» (artykuł HS64), «Działanie operacyjne» (artykuł HS69), «Stalowy trener» (artykuł MC33), «Łańcuch protektor» (artykuł MC34), «Słodki temperament» (artykuł MC27), «Margines bezpieczeństwa» (artykuł MC19) albo obroże zaciskowe ze skóry «Wąż trawiasty» (artykuł C1).

 

 

 

 

 

 



typy zapięć obrożyPrzed zakupem obroży powinniśmy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Oczywiście, najważniejsza jest długość obroży czy jej obwód – powinien być odpowiedni do szyi psa, tak aby obroża nie mogła być ściągnięta przez głowę przy napięciu smyczy, a jednocześnie, aby nie zaciskała się zbyt mocno. Najprościej metodą dwóch palców: pomiędzy obrożę a szyję psiaka włóż dwa palce – powinny wejść luźno i równocześnie przylegać do obroży. Obroża nie może być ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna.
Drugą ważną charakterystyką jest szerokość obroży. Obroża nie powinna być ani zbyt szeroka, ani zbyt wąska. Ta pierwsza ograniczy psu ruchy głowy i będzie po prostu niewygodna jak kołnierz ortopedyczny, ta druga – będzie uciskać na krtań i wywoływać kaszel.

Należy też pamiętać o niezawodnym i bezpiecznym zapięciu obroży. To jest bardzo ważne podczas eksploatacji obroży. Rodzaje zapięć:

- klamra (zatrzask) plastikowa – łatwo się zapina i rozpina, ale jeżeli wykonana jest z taniego plastiku, to pod wpływem szarpnięcia lub np. mrozu może pęknąć. W przypadku też zatrzasków niefirmowych czy słabszych możliwe jest ich rozerwanie, o ile nasz czworonóg jest silny i umie pociągnąć. W klamry plastikowe są zaopatrzone obroże nylonowe,

- klamra metalowa – zazwyczaj trwalsza od plastikowej, ale trudniej się zapina,

- metalowa sprzączka – najbardziej wytrzymała, chodź obrożę nakłada się nieco dłużej. Najczęściej spotykana w obrożach skórzanych,

- obroża półzaciskowa - nie posiada zapięcia,

- obroża zaciskowa - zazwyczaj posiada dwa kółka na końcach, gdy ten rodzaj obroży posiada zapięcie, to znaczy, że można ją wykorzystywać jako zwykłą obrożę ale też obrożę zaciskową.